Gelecek Turizmde

KENDİ KELEBEĞİNİ KEŞFET!

27 Aralık 2018

Saimbeyli Kalesi ilçenin en önemli tarihi eseri. Kale Roma döneminde yapılmış. Türkiye’de kaydı olan 412 kelebek türünden yaklaşık 160’ı Adana’nın Saimbeyli ilçesinde görülebiliyor. Sosyal sorumluluk projesi Kendi Kelebeğini Keşfet’in tanıtımı geçtiğimiz haftalarda Adananın Saimbeyli ilçesinde yapıldı. Etkinliğin katılımcıları ilçe merkezinin beş kilometre kuzeyindeki Obruk mevkiinde farklı türde kelebekleri gözlemleme imkânı buldu; Çukurova Üniversitesinden Prof. Zeynel Cebeci, doğanın bu narin canlıları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Proje, Anadolu Efes sponsorluğunda 2007 yılından bu yana sürdürülen “Gelecek Turizmde” inisiyatifi kapsamında yürütülüyor. Saimbeyli, Türkiye’nin önemli orman alanları arasında. Türkiye faunasında kaydı olan 412 kelebek türünden yaklaşık 160’ı Saimbeyli’de uçuyor; bunlardan en önemlisi de ilçenin adıyla anılan Saimbeyli mavisi (Polyommatus theresiae). Kendi Kelebeğini Keşfet projesi, ilçenin doğa turizminin önemli adreslerinden biri haline gelmesini amaçlıyor; kelebek gözlemciliğinin ve ekoturizmin gelişmesiyle biyolojik çeşitliliğin korunması, yörenin tabiat parkı statüsüne alınması ve ilçeye ekonomik kaynak sağlanması hedefleniyor. Saimbeyli ilçe sınırlarının kuzey kesimleri Akdeniz, Avrupa-Sibirya ve İran-Turan floıistik bölgelerinin kesiştiği yerlerden biri. Saimbeyli mavisinin uzun yıllar sonra tekrar görülmeye başlanması yörenin kelebek varlığı açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Saimbeyli’de kelebek popülasyonu açısından önem arz eden üç farklı saha var. Yaklaşık 1200 metre yükseklikte yer alan Obruk Şelalesi çevresindeki karaçam ormanı bunların başında geliyor. Kendi Kelebeğini Keşfet projesinin başvuru sahibi Adana Toıos Dernekler Federasyonu; projenin ortakları ise Saimbeyli Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Saimbeyli Kaymakamlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğü.

GİZLİLİK KOŞULLARI

Bu sitenin sahibi Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (Anadolu Efes)’dir. Sitemizi ziyaret eden kullanıcılar aşağıdaki koşulları, yazılanlarla sınırlı olmamak şartıyla tüm maksat ve halin icabı ile kabul etmiş sayılacaktır.
http://www.gelecekturizmde.com yer alan tüm bilgiler, tablolar, yorum ve tavsiyeler ile buradan yapılan tüm linkler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla sunulmuştur. Anadolu Efes internette yer alan web sitesindeki bilgilerin mevcut durumu yansıtması için makul olan tüm gayreti göstermiştir. Bu sitede yer alan bilgilerin revizesi ya da düzeltilmesi ile ilgili olarak; Anadolu Efes önceden haber vermeksizin, istediği zaman sitedeki bilgilerin revizesi, değiştirilmesi, düzeltilmesi ve çıkarılması gibi işlemleri yapacak tek yetkili olup bu konudaki tüm haklara sahiptir. Bu sitede kullanılan bazı ifadeler ileriye dönük olarak hazırlanmış olabileceğinden çeşitli risk ve belirsizlikler içermesi mümkündür. Muhtelif nedenlerden dolayı gerçek sonuç ve gelişmeler, bu ifadelerde belirtilen ya da ima edilenlerden somut bir şekilde farklı olabilir.
Kullanıcılar bilgi ve dokümanları sadece bilgi edinmek amacıyla kullanabilir. Burada mevcut olan bilgiler Anadolu Efes’in önceden yazılı izni alınmaksızın kısmen veya tamamen kopya edilemez, dağıtılamaz, kiralanamaz, çoğaltılamaz alt lisansla kullandırılamaz, değiştirilemez, ileride kullanılmak üzere saklanamaz, hiçbir şekilde ticari amaçla kullanılamaz veya kullandırılamaz. Bu siteye erişim serbest ve anonimdir.
Bu sitede yer alan herhangi bir bilgiyi, herhangi bir şekilde tahrif etmek; her türlü cezai hukuki takibata neden olacaktır.
Anadolu Efes bu web sitesinde yayınlanmış bilgiler ya da bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden veya siteye ulaşılamamasından doğan ve doğacak zarar ve/veya kayıplardan dolayı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Bu web sitesinin yayınlanması, hiç bir kişi ve/veya kuruluşa herhangi bir konuda, herhangi bir taahhüt içermemektedir. Sitede yer alan bilgiler ışığında verilecek her türlü kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, bu siteyi ziyaret eden kişiye aittir
Anadolu Efes web sitesine veya bu siteden bağlantı yapılarak ulaşılan herhangi bir web sitesine girilmesi veya bunların kullanımından doğabilecek doğrudan veya dolaylı kayıp veya zararlardan, Anadolu Efes sorumlu tutulamaz.
Sitede yer alan bilgilerin çeşitli nedenlerle doğruluk içerecek şekilde güncelleşmemesi; revize de gecikme, sitede olması muhtemel bir yanlışlık veya eksiklikten yada değişiklikten ötürü Anadolu Efes’e hiç bir nam altında sorumluluk yüklenemez. Güncellemeye ilişkin tarih bulunması, belirtilen hususlar aksine Anadolu Efes’i hiçbir şekilde yükümlülük altına sokmaz.
Bu sitede bulunan bilgi veya ifadelerin (tasarımlar, resimler, logo v.b. gibi) telif hakkı Anadolu Efes’e ve ortaklarına aittir. Anadolu Efes’in yazılı izni olmaksızın kullanılamaz. Site ve içeriğindeki bilgilerin kullanımından doğabilecek ihtilaflarda, Türkçe Yasal Uyarı metni esas alınacak olup, böyle bir durumda Anadolu Efes her türlü hukuki haklarını kullanacağını taahhüt eder.