Aromatik Bitkiler Evi Köyceğiz

Başvuru Sahibi: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi

Proje Ortağı: Köyceğiz Belediyesi, Köyceğiz Kaymakamlığı

Proje ile Türkiye’nin 16. sakin şehiri olan Köyceğiz’in, tıbbi ve aromatik bitkilerden oluşan botanik zenginliğinin tanıtılması yolu ile turizm potansiyelinin artırılmasını hedeflenmektedir. Proje, tüm faaliyetlerini toplum temelli turizm anlayışıyla gerçekleştirecek, kadın istihdamını artıracak ve dünyada bir trend haline gelen aromaterapi turlarına Türkiye’den güzel bir örnek oluşturacak.

1932 yılında inşa edilmiş geleneksel bir konak, proje kapsamında kullanılmak üzere Belediye tarafından tahsis edilecek ve “Aromatik Bitkiler Evi” olarak yenilenecek. Bu evde yöresel değerlerin kullanımı ve korunması arasındaki denge dikkate alınarak, sığla ağacı (Liquidambar orientalis) gibi endemik bitkilerden ve ağaçlardan aromaterapik yağlar üretilecek. Aromatik bitkilerin kullanımına yönelik bir webinar serisi oluşturularak bölgedeki otuz kadına aromaterapi ve eko-baskı eğitimi verilecek. Aromatik Bitkiler Evi için çalışacak kadınların kurumsal bir çatı altında toplanması için gerekli çalışmalar yapılacak ve en iyi alternatifler yerel yönetimlerle iş birliği içinde değerlendirilecek. Ayrıca Köyceğiz’in aromatik bitkilerinin envanteri yayınlanacak ve “Aromatik Bitkiler Festivali” düzenlenecek.

Yerel turizm aktörlerinin katılımıyla Covid-19 krizine yanıt olarak hijyen, dijital okuryazarlık ve sosyal medya yönetimi eğitimleri verilecek. Kurumsal kimlik çalışması esas alınarak ürünlerin markalaşması ve ambalajlanması konusunda çalışmalar yürütülecek.

Gelecek Turizmde, 2020’den bu yana Köyceğiz’in saklı kalmış zengin tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğini sürdürülebilir turizm ürünü olarak desteklemektedir. Bu kapsamda Köyceğiz’e yeni bir rota kazandırılması hedeflenmektedir. Köyceğiz’in kendine has sığla ormanında oluşturulan yürüyüş rotasıyla, ziyaretçilere deneyim odaklı bir turizm seçeneği sunulacak; aynı zamanda Köyceğiz Aromatik Bitkiler Evi projesinin sürdürülebilirliğine katkı sağlanacak.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider