Ayancık’ta Ketenin Yolculuğu

Başvuru Sahibi: Sinop Usta Öğreticiler Derneği

Proje Ortağı: Ayancık Köylere Hizmet Götürme Birliği, Ayancık Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Ayancık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü

Proje ile, Sinop’un Ayancık ilçesinin geleneksel bir ürünü olan keten bezi ve keten ipi yapma sanatını canlandırılması ve turizme kazandırılması amaçlanmaktadır. Keten ipi üreticisi son ustalar ile gençler bir araya getirilerek, ustaların geleneksel üretim tekniklerini gençlere aktarmasına ve genç ustaların yetiştirilmesine destek verilecek. Böylece bölgenin kültürel mirasının korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlanacak.

Keten işleme atölyesi kurularak keten ipi üretim makineleri, özellikle kadınlara yönelik kullanım kolaylığının sağlanması için yenilikçi yöntemlerle yenilenecek. Bölgenin keten tarlaları ve doğal miras alanlarından geçen bir keten rotası oluşturulacak ve yenilenen atölyeye turlar düzenlenerek ziyaretçilerin keten ipi yapımını deneyimlemeleri sağlanacak. Keten ürünlerinin teşhir ve satışı için bir el sanatları merkezi kurulacak ve bölgenin geleneksel sanatını tanıtmak amacıyla “Keten Hasat Şenliği” düzenlenecek. Ayrıca ziyaretçiler keten bitkisinin yetiştirildiği köyleri ziyaret ederek Ayancık’ın doğal mirasının korunmasına katkı sağlayacak.

Covid-19 krizine yanıt olarak ilgili tüm yararlanıcılar, hijyen, dijital okuryazarlık ve sosyal medya yönetimi eğitimlerine katılacaklar. Oluşturulan kurumsal kimlik ile birlikte bir web sitesi tasarlanacak ve ürünlerin satışı ve tanıtımı için bir pazarlama stratejisi oluşturulacak.

 

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider