Kars Peynir Rotası

Başvuru Sahibi: Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

Proje Ortakları: Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kars Ticaret ve Sanayi Odası, Genç Girişimciler Kurulu

“Kars Peynir Rotası” Projesi ile bölgenin geleneklerinin, unutulmaya yüz tutan yerel değerlerinin, geleneksel bilgi ve üretim tekniklerinin yeniden canlandırması ve gelecek nesillere aktarılması; böylece bölgenin turizm potansiyelinin desteklenerek yerel sosyo-ekonomik kalkınmaya katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında; üniversiteler, STK’lar ve bölgedeki yerel üreticilerin ortak çalışmalarıyla Türkiye’nin ilk peynir rotası oluşturulacak. Kars’ın yöresel mandıraları ve doğal, kültürel miras alanlarından geçen, iyi yapılandırılmış, haritalandırılmış ve tescillenmiş bir bölgesel rota oluşturmak için Schleswig-Holstein Peynir Rotası iyi uygulama örneğinden yararlanılacak. ‘Kars Peynir Rotası Deneyim Atölyesi’ kurulacak ve peynir rotası üzerinde seçilen mandıralara tur programları organize edilecek. “Gelenekten Geleceğe Yerel Peynirler Webinarı” düzenlenecek ve Kars peynirleri envanteri oluşturularak derlenecek olan ‘Kars Peynir Hikayeleri’ ile birlikte yayıma hazır hale getirilecek.

Projenin ilgili tüm ortakları, Covid-19 krizine yanıt olarak düzenlenecek hijyen, dijital okuryazarlık ve sosyal medya yönetimi eğitimlerine katılacak. Peynir üretimi için hijyen standartları belirlenecek ve bu standartlar QR kodları ile ambalajlara yerleştirilecek. Bölgenin farklı peynir çeşitlerini üreten yaklaşık 9 adet mandıra projeden doğrudan yararlanacak. Kars Peynir Rotası ziyaretçileri için internet sitesi, sosyal medya hesapları ve mobil uygulama geliştirilecek.

Projenin nihai yararlanıcısı peynir üretimi ve tadımı ile ilgilenen ziyaretçiler olacaktır. Uzun vadede süt ve peynir üreticilerinin, konaklama, yeme-içme ve ulaşım işletmelerinin yanı sıra yöre halkının da doğrudan ve dolaylı olarak fayda elde etmesi beklenmektedir.

 

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider