Troya Kültür Rotası

Başvuru Sahibi: Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı

Proje Ortağı: Çanakkale Valiliği

Troya Kültür Rotası projesi ile kültürel kimliğin ve kültürel mirasın korunması, ziyaretçiler ile yöre halkı arasındaki bağların güçlenmesi hedefleniyor. Proje ile Çanakkale’nin Ezine ve Ayvacık ilçeleri ve köylerinden geçen yürüyüş rotası üzerindeki ve çevresindeki kültürel mirasın korunması için çalışıldı. Antik yerleşimler, antik taş ocakları, köprüler, kaplıcalar, plajlar, tuzla ve tarım alanlarıyla kültürel ve doğal zenginliğe sahip coğrafyada, 120 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu düzenlenerek bölgeye gelen ziyaretçi sayısının arttırılması hedeflendi. Proje kapsamında, rotalarda işaretleme ve tabelalandırma çalışmaları yapıldı, güvenlik önlemleri alınarak çevre ve yol düzenlemesi yapılarak, detaylı yürüyüş haritası çıkarıldı.

Çanakkale, Çıplak Köyü, Yeniköy, Kumburnu, Çamoba, Kalafat, Dalyan Köyü Antik Liman, Tavaklı, Babadere, Kösedere, Tuzla, Gülpınar, Kocaköy, Bademli, Koyunevi, Balabanlı, Bektaş, Kuruoba, Korubaşı, Behramkale ve Assos antik limanı güzergahının dahil olduğu geniş bir alanı kapsayan projede, yöre halkına sürdürülebilir turizm, ev pansiyonculuğu, hediyelik eşya, mevzuat, çevrelerindeki tarihi, kültürel ve doğal değeri koruma gibi eğitimlerin yanı sıra yerel ve merkezi yetkililer ile turizm işletmeleri için bilgilendirme toplantıları, sürdürülebilir turizm ve mevzuat eğitimleri de verildi.

2018 Troya Yılı’nda gerçekleşen proje, bölgenin sahip olduğu kültürel ve turistik değerlere katkı sağlayarak bölgenin turizm potansiyelini artırması hedeflendi. Bölgenin kültürel ve doğal değerlerini bir rotayla birbirine bağlayacak, böylece turizmin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak. Turistlerin seyahat sürelerini artıracak, dolayısıyla bölgedeki konaklama, yeme-içme, hediyelik eşya, tarımsal ürünler gibi turizm ve bağlı sektörleri canlandıracak, yerel kalkınmaya katkı sunacak. Bölgenin büyük zenginliğe sahip, fakat görünür ya da erişilir olmayan farklı kültürel ve doğal değerlerini görünür ve erişilir kılacak. Bölgenin mevcut tarım ve hayvancılığa bağlı üretimi turizme entegre edilebilecek. Orta ve uzun vadede bölgedeki mevcut turizm potansiyelinin artmasıyla otel, pansiyon, restoran, kafe ve benzeri tesislerin kapasiteleri artacak, bu tesislerin sürdürülebilir turizm anlayışı ile hizmet vermesine katkıda bulunacak. Yerel işletmelerin ve bölge halkının turizmde daha fazla yer almasını sağlayacak.

 

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

 

Troya Kültür Rotası Projesinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri